Záťažová diagnostika už nie je len pre vrcholových športovcov

Asi každému cyklistovi je jasné že ak sa chce výkonnostne zlepšiť, musí tomu predchádzať určitý tréning. Pod tréningom si môžeme predstaviť aj obyčajný výjazd na bicykli. Aj pri ňom môžeme očakávať zlepšenie. Jednoducho povedané, na zlepšenie výkonnosti alebo kondície je potrebný určitý podnet. Aký podnet je však najlepší a najefektívnejší? Aká intenzita a dĺžka zaťaženia je ta správna, aby sme získali čo najviac? Keby na túto otázku existovala jednoznačná odpoveď, tak sme asi všetci majstri sveta, alebo minimálne tí, čo nemusia pracovať a mohli by bez obmedzenia trénovať. Jednoznačná odpoveď samozrejme neexistuje. Veď aj majster sveta je len jeden a tento rok sa môžeme tešiť že je to práve náš Peter Sagan J Každý človek si vyžaduje individuálny prístup . V dnešnej dobe máme prístroje a spôsoby, ktoré nám dokážu tieto rozdielnosti ukázať a definovať. Na základe takýchto údajov vám môžeme potom prispôsobiť tréning tak, aby ste mali z neho čo najväčší úžitok a priniesol vám maximálne zlepšenie.

Využitie diagnostiky u vrcholových športovcov je dnes už úplná samozrejmosť. Taký Alberto Contador napríklad presne vie, aký watový výkon na kilogram musí byť schopný vedieť udržať určitú dobu, aby mohol vyhrať Tour de France. Vie, akou intenzitou si môže dovoliť šliapať do kopca, aby mu „nedošlo“, aby vydržal celý kopec a vyšiel ho čo najrýchlejšie, alebo kedy dopĺňať energetické zdroje aby mal celý čas dostatok energie.

Rovnaké údaje ako Contador alebo Peter Sagan si dnes už môže nechať zmerať každý cyklista. Meranie sa robí na bicyklovom ergometri s maskou na tvári, ktorá analyzuje vdýchnuté a vydýchnuté plyny. Pri tom sa meria srdcová frekvencia a záťaž sa pravidelne zvyšuje až do vášho maxima.

Práve takéto centrum je od nového roka otvorené aj v Žiline – Kompava centrum Metflex. Tu môžete absolvovať približne 10-20 minútový stupňovaný test. Každú minútu sa Vám bude stupňovať záťaž a Vy budete šliapať kým budete vládať. Budete mať pri tom pocit ako keby ste išli stále do strmšieho kopca ktorý nekončí J. Takto sa dá zmerať Váš maximálny výkon, maximálna spotreba kyslíka, maximálna srdcová frekvencia a  ďalšie dôležité parametre. Počas testu prejdete všetkými tréningovými pásmami. Od aeróbnej vytrvalosti až po pásmo nad Anaeróbnym prahom. A práve anaeróbny prah je ďalšia zaujímavá hodnota. Je to určitý zlomový bod, po prekročení ktorého je intenzita tréningu už „nepríjemná“ a nie je dlhodobo udržateľná.  Watový výkon na anaeróbnom prahu by trénovaní športovci mali byť schopní podávať desiatky minút a watový výkon na kilogram na anaeróbnom prahu je rozhodujúca hodnota pri výkonoch v dlhých kopcoch. Po prekročení anaeróbneho už výrazne klesá doba udržania vašeho výkonu.

DSC_0326

Veľmi zaujímavé údaje prístroj poskytne aj o využití zdrojov energie. Určite viete že 1g tuku vie organizmus premeniť až na 9,3kcal energie. Avšak 1g sacharidov alebo bielkovín iba na 4,1kcal! Ak máte teda napríklad len 5kg podkožného tuku (čo u priemerného muža je menej ako 10%) máte zásobu energie cca 46 500kcal. V cukrových zásobách (vo svaloch a pečeni) ma takýto muž len cca 2000 kcal. Je to obrovský rozdiel a každému je jasné že by mal „učiť“ svoje telo využívať ako zdroj energie hlavne tuky. Prístroj presne určí hranicu, po ktorú ide Vaše telo vyslovene na tuky a kedy sa začínajú k tukom pridávať ako zdroj energie aj cukry. Tiež zistí,  po akú intenzitu využívate prevažne tuky a pri akej intenzite u vás začnú prevažovať cukry (prípadne u niekoho sa od určitej intenzity spaľujú už len cukry). Dá sa teda  určiť presná hodnota efektivity Vášho metabolizmu.

zdroje