Výživové doplnky- prečo užívať výživové doplnky
Doplnky výživy – sú naozaj potrebné?
Dnešná doba so sebou prináša nespočetné množstvo doplnkov výživy nazývaných aj ako suplementy. Sú naozaj potrebné? Môžu pomôcť alebo skôr uškodiť?
Zatiaľ čo majú lieky potlačiť príznaky konkrétneho ochorenia, úlohou výživových doplnkov je podporiť správne fungovanie organizmu. V prvom rade je veľmi dôležité uvedomiť si, že doplnky výživy sú ,,iba,, doplnky stravy a nemali by sa užívať ako základ celodenného stravovania alebo ako náhrada stravy. Priemerná a pestrá strava by nám za bežných podmienok mala zaistiť dostatočný príjem všetkých potrebných živín (makro- aj mikronutrientov) pre správny vývoj a dobré zdravie. Sú však situácie, kedy tento príjem nemusí byť dostatočný a vtedy môže byť potreba doplniť niektoré živiny práve formou výživových doplnkov. Cieľom ich konzumácie je doplnenie príjmu niektorých živín v prípade, že človek z rôznych príčin nie je schopný ich prijímať v dostatočnom množstve formou bežnej stravy (športovci, starší ľudia, tehotenstvo, osobitné zdravotné problémy,…).
V potravinách však nemusíme nájsť všetko čo potrebujeme. Veľa potravín býva často dodávaných z veľkých vzdialeností a sú skladované dlhé časové obdobie, čo spôsobuje v potravinách vyčerpanie dôležitých vitamínov (vitamín B-komplex a vitamín C). K úbytku živín dochádza aj pri spracovaní potravín akými sú varenie, konzervovanie, veľa ovocia a zeleniny je geneticky modifikovanej pre zlepšenie jej vzhľadu, vizuálnu príťažlivosť a pre výnosy pestovaných plodín a nie kvôli ich nutričným hodnotám. Znečistené životné prostredie (vzduch, voda, potrava) núti organizmus prijímať viacero živín potrebných na detoxikáciu a elimináciu škodlivých látok. Pri tomto probléme si prídu na svoje antioxidačné vitamíny (vitamíny A, C, E,…).
Drvivá väčšina VD nie je určená ako náhrada stravy ale ako jej doplnok, umožňuje ľuďom s vyššou telesnou záťažou zvládnuť náročné športy a rýchly životný štýl. Kulturistika a fitness je náročnejšia na príjem sacharidov a proteínov, iné športy si žiadajú posilniť kĺby, regenerovať a budovať svalovú hmotu.
Mnoho ľudí však pochybuje o ich užívaní a dôležitosti. Áno, výživové doplnky v princípe neliečia vzniknuté ochorenia, ale pomáhajú organizmu vysporiadať sa s ním. Je potrebné si však vybrať vhodnú formu a užívať ich s rozumom. Napríklad vitamín C si treba vybrať v takej forme, ktorá ho dokáže v tele uvoľniť postupne. Vedecké výskumy dokazujú, že niektoré doplnky stravy sú prospešné pre celkové zdravie. Napríklad vápnik a vitamín D sú dôležité pre udržanie silných kostí a zníženie straty kostnej hmoty, kyselina listová znižuje riziko vzniku niektorých vrodených vád, omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku môžu zasa pomôcť niektorým ľuďom s ochorením srdca.
Každý športový výkon bude taký kvalitný ako kvalitnú energiu mu dodáte. V prvom rade je potrebné zamerať sa na to aby ste mali pokryté základné zložky potravy podľa svojich nárokov. Až pokiaľ máte skutočne kvalitne nastavený stravovací plán, môžete začať uvažovať nad tým, že siahnete po suplementoch. Inak pre Vás nemajú význam. Suplementy – doplnky výživy teda môžu zvýšiť kvalitu podávaného výkonu, množstvo svalovej hmoty alebo krátkodobú výkonnosť. Nemôžeme ale očakávať , že zázračný doplnok z vás spraví Sagana a nahradí pestrú vyváženú stravu a správny tréningový proces.