Viete, ako si poradiť s tukom pri chudnutí?

Chcete schudnúť, prípadne dať dole nejaké tie tuky a trénujete ako o dušu ?

Beháte, bicyklujete, plávate a aj tak sa Vám to nedarí ?

 

Efektívne spaľovanie tukov je alfa a omega správneho chudnutia a preto sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o to, ako podporiť spaľovanie tukov prostredníctvom športovej aktivity a výživy a ako vlastne ich metabolizmus funguje. Pri Vašej ceste za vysnívanou postavou musí mať pohyb a výživa rovnaké postavenie a vzájomne sa dopĺňať.

 

Poznáte intenzitu pohybu, pri ktore spaľujete maximum tukov? A viete čo je to Vaša metabolicka flexibilita?

spaľovanie tukov

spiroergometria

 

Metabolickú flexibilitu je možné zmerať pomocou spiroergometrickej diagnostiky, počas ktorej absolvujete záťažový test na bežiacom páse alebo bicyklovom trenažéri a máte na sebe špeciálnu masku, do ktorej dýchate. Zo získaných údajov je možné zistiť viaceré dôležité údaje, napríklad koľko tukov a sacharidov spaľujete pri rôznych intenzitách zaťaženia. Možno budete prekvapení z výsledkov, keď zistíte že Vaše maximálne spaľovanie tukov nie je pri veľmi intenzívnom pohybe ale práve naopak. Spravidla sa nachádza v takej intenzite, ktorá je pre Vás príjemná a bez problémov sa dokážete rozprávať s kamarátom čo ide s Vami. Asi už ste pochopili, že metabolická flexibilita alebo efektivita jednoducho znamená, koľko tukov a pri akej intenzite dokáže Vaše telo spáliť. Čím viac tukov viete spaľovať a čím dlhšie dokážete „ísť“ prevažne na tuky, tým ste metabolicky flexibilnejší. Výsledky spiroergometrie budete mať spracované ihneď po absolvovaní záťažového testu a ďalej to bude už len na Vás. 🙂

 

Výživa ako základný kameň

 

V kontexte straty telesného tuku,  cvičenie pomáha udržať si svalovú hmotu, ostať fit, mierne zvýšiť  metabolizmus a spáliť aj nejaký ten tuk. To, čo však na tuk funguje dokázateľne a univerzálne je hlavne strava. Platí rovnica medzi výdajom a príjmom energie, kedy musíte prijať menej kalórií než ich celkovo spálite. Výživa má ten najsilnejší vplyv a dôsledky na formu Vašej postavy.

 

 

Zopár ďalších rád pre efektívnejšie spaľovanie tukov:

 

  • Trénujte na lačno, prípadne s dlhším časovým odstupom od jedla. (bohatého na tuky a bielkoviny)
  • Nejedzte tesne pred cvičením.
  • Ak budete pred cvičením jesť jedlá bohaté na sacharidy, nebudete spaľovať tuky. Čím menej sacharidov v žalúdku, tým viac organizmus siaha do tukových zásob. Maximálne spaľovanie tukov je podporené napríklad aj tým, ak najmenej hodinu pred cvičením jete potraviny s nízkym glykemickým indexom
  • Pozor na cukor – najmä pred tréningom sa vyhýbajte nadmernému príjmu fruktózy, ktorá spomaľuje spaľovanie tukov.
  • Jedzte počas dňa nutrične a kaloricky kvalitné jedlá. Sacharidy s nízkym glykemickým indexom, bielkoviny a v neposlednom rade hlavne zdravé tuky.
  • Ak chcete schudnúť, eliminujte aj stres. Pri strese človek zabúda piť vodu, konzumuje oveľa viac jedla, nepravidelne sa stravuje a u žien často dochádza k prejedaniu sa sladkým.

 

„Zlý jedálniček nevybeháš. Tak mysli na to, keď si pôjdeš zase zabehať  🙂 „

 

Okrem výživy a tréningov si môžeme pomôcť aj rôznymi prírodnými doplnkami výživy.

 

Najvýraznejšie účinky na chudnutie a podporu spaľovania tukov obsahuje známa aminokyselina L-karnitín. Je vedecky dokázané, že kombinácia L-Karnitínu s akoukoľvek fyzickou aktivitou vedie k strate nadbytočných kilogramov a úprave hmotnosti. Má energizujúce účinky a hrá dôležitú úlohu v oxidácii a v spaľovaní tukov v organizme a ich premene na energiu. Jednoducho povedané na Váš pohyb budete využívať viac energie z tukov a menej z cukrov. A to by malo byť Vašim cieľom. Zároveň zvýši Vaše maximálne spaľovanie tukov, čiže každú jednu minútu spálite o niečo viac tukov ako bez neho. Samozrejme, opäť to musíme zdôrazniť, pri správnej intenzite!

L-karnitín

L-karnitín

L-karnitín znižuje únavu a potláča chuť do jedla. Preto je hlavným prínosom najmä vtedy, keď ste v diéte. Nielenže zaistí, že vaše telo nebude ukladať tuk, ale zvýši tiež aeróbnu kapacitu, ktorá vám umožní spáliť viac kalórií.

L-karnitín od Kompavy obsahuje v jednej kapsule 500 mg L-karnitínu tartrátu, ktorý je lepšie využiteľný ako iné formy L-karnitínu. Denné vhodné dávkovanie je 1-2 gramy (závisí od Vašej hmotnosti) približne 60 minút pred fyzickou aktivitou.

 

 

Celá problematika chudnutia a spaľovania tukov sa v prvom rade týka Vašej živostosprávy. Pestrá a vyvážená strava je to, čo vaše telo pri chudnutí skutočne potrebuje. Môžete trénovať aj 2 x viac ako doteraz, ale pri zlom zložení Vašej stravy, nevhodnom fyzickom tréningu, slabom pitnom režime a nadmernom strese to nebude mať požadovaný efekt.

Veľmi dôležité je tiež aby ste sa nespoliehali iba na  “zázračné” doplnky výživy, ktoré  garantujú, že schudnú za Vás bez akejkoľvek fyzickej aktivity.

Samotné chudnutie nie je krátkodobý proces, pričom je potrebné vyhýbať sa diétnym a stravovacím chybám a uvedomiť si, že žiadne skratky k dokonalej postave neexistujú.