Svalový kŕč

Svalové kŕče – úhlavný nepriateľ športovcov

Aj vy sa presne vidíte v názve nášho článku? Sú práve kŕče to čo Vás limituje pri Vašom cvičení alebo športovej aktivite. Alebo sa kvôli ním budíte zo spánku?

Príčiny svalových kŕčov

Najčastejšou príčinou svalových kŕčov u športovcov býva nerovnováha a nedostatok stopových prvkov – vápnika, horčíka a draslíka. Pri fyzickej záťaží a pri potení sa okrem vody vylučuje množstvo minerálov a stopových prvkov, pričom hlavne horčík sa vylučuje silným potením.  Minerály sú nevyhnutné na zabezpečenie správneho chodu telesných funkcií a svalov.  Hlavne správny pomer spomínaných troch minerálov vápnika, draslíka a horčíka. Potením sa tieto minerály vylučujú z tela a preto je pri náročných vytrvalostných aktivitách potrebné ich dopĺňať  iontovým nápojom obsahujúcim správny pomer minerálov. Ak by ste pili iba čistú vodu, vypotené minerály nedoplníte. Naopak, zriedite si vnútorné prostredie, tým pádom koncentrácia minerálov klesne a veľmi rýchlo sa môžu dostaviť kŕče.

Dôležitá je hydratácia

 acidoPoznáme viacero metód ako bojovať proti kŕčom, ale jednoznačne najlepšia je prevencia. Čiže snažiť sa o to aby ku kŕčom vôbec nedochádzalo. Pri športových aktivitách je to správna hydratácia. Minerálny nápoj Acidofit obsahuje vyvážený pomer vápnika, draslíka a horčíka 2:2:1 a tým pomáha udržiavať správny pomer týchto minerálov v našom tele. Je vhodné rozpustiť si jednu šumivú tabletu v pohári vody a vypiť pred športovou aktivitou. Aby sme tento pomer udržali aj počas dl hšej športovej aktivity, je dobré pravidelne dopĺňať tekutiny a minerály hypotonickým nápojom Hypofit. Takisto obsahuje optimálny pomer minerálov a pomáha priebežne dopĺňať vypotené minerály a udržiavať stálosť vnútorného prostredia.

Ak mávate pravidelne a často svalové kŕče, neočakávajte že po jednom pohári acidofitu alebo hypofitu problémy absolútne zmiznú. Tak ako Vášhypo problém sa vyvíjal dlhší čas, aj jeho odstránenie môže chvíľu trvať. V takýchto prípadoch je dôležitá pravidelnosť. Acidofit môžete užívať 1-2x za deň aj v prípade ak práve v ten deň neplánujete športovať. Výsledok takejto prevencie sa potom prejaví najmä počas náročnejšej aktivity. Športovci ktorí sa pripravujú na extrémne náročné akcie ktoré trvajú hodiny a často v horúcom počasí, napríklad preteky Ironman, by sa aspoň týždeň pred takýmto pretekom mali dôsledne zamerať na prevenciu svalových kŕčov správnym stravovaním a pitným režimom. Jednoducho povedané, pripraviť si organizmus na náročný športový výkon a nespoliehať sa na to že keď prídu kŕče na pretekoch, tak potom to budú riešiť magnéziovými tabletami. Toto už je kritická situácia do ktorej je lepšie sa vôbec nedostať.

Ak budete športovať a pritom sa správne hydratovať, okrem toho že už počas športovej aktivity sa budete cítiť lepšie a sviežejšie, takisto aj po nej následná regenerácia bude rýchlejšia a nebudete sa cítiť unavený, ale práve naopak plný energie.