Šport verzus imunita

Šport patrí medzi významné faktory, ktoré ovplyvňujú náš imunitný systém. Pravidelná športová aktivita, v kombinácii s dostatočnou regeneráciou, racionálnou stravou a kvalitným spánkom je základ zdravého života. Každý tréning je určitá záťaž na organizmus. Naše telo sa však vie na záťaž prispôsobiť, a tým pádom sa vieme zlepšovať a posúvať svoj výkon vpred. No okrem tejto pozitívnej veci, je tréning aj záťaž na našu imunitu. Aj keď pravidelným športovaním sa naša imunita celkovo zvyšuje, tesne po tréningu je naopak veľmi nízka. Práve v jesennom a zimnom období si na tento fakt musíme dávať veľký pozor. Keď sa spojí tréningová záťaž a náročné poveternostné vplyvy (typické jesenné sychravé počasie, nižšie teploty, málo slnka…) – naša imunita dostáva poriadne zabrať. Okrem toho je toto obdobie charakteristické aj zvýšením vírusových ochorení

Základom je pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje veľa zeleniny, ovocia a orechov. V nich sa nachádzajú tie životodarné enzýmy, vitamíny a vláknina, ktorá udržuje naše trávenie a vstrebávanie živín na 100%. Všetci vieme, že imunita začína v našich črevách. Keď športujeme, potrebujeme tých enzýmov a vitamínov ešte omnoho viac ako bežný človek. A keby sme ich chceli prijať len zo stravy, bolo by to dosť náročné a museli by sme zjesť veľké množstvá vybraných potravín. Našťastie už máme k dispozícii mnoho prírodných doplnkov výživy, ktoré tento problém vyriešia.

Základom je vitamín C – základný pilier imunity. 500mg Cé vitamínu pred tréningom výrazne znižuje riziko nachladnutia a udržuje imunitu na vysokej úrovni. Slovenský výrobca výživových doplnkov – firma Kompava ponúka klasický vitamín C s postupným uvoľňovaním alebo praktický vitamín C v práškovej forme, ktorý si môžete pohodlne prisypať do čaju namiesto citróna. Okrem zníženia únavy podporí imunitný systém a prispeje k správnej látkovej premene a tvorbe energie. Trochu menej známa esenciálna aminokyselina L-lyzín je silný imunobooster. Predstavuje dôležitý stavebný materiál imunitných buniek, čím podporuje činnosť zdravého imunitného systému. Spolu s Cé-čkom robí naozaj zázraky. Veľké množstvo práve tohto L-lyzínu sa nachádza aj v špeciálnom proteíne Zen Whey, ktorý okrem toho, že zabezpečí po tréningu dokonalú regeneráciu svalov, postará sa aj o Vašu imunitu. Hlavne jej navýšenie hneď pod tréningu, kedy je naša prirodzená imunita výrazne oslabená športovou aktivitou. Na zlepšenie imunity a zároveň na ochranu proti vírusom a baktériám je určený prémiový produkt Premium Lactoferrin. Proti patogénom bojuje už hneď na slizniciach, nosa, úst, očí aby sa vôbec nedostali do tela pri prípadnom kontakte. Zabraňuje rastu a rozmnožovaniu patogénnych mikroorganizmov. A ako bonus pomáha s transportom železa, teda je vhodný nielen na posilnenie imunity, ale aj pre ľudí trpiacich na anémiu. Druhým prémiovým produktom je Premium Colostrum. Obsahuje vysokokvalitný prírodný zdroj prirodzených imunoglobulínov a tiež rastových faktorov na posilnenie imunity. Kto sa v tomto období (a nielen kvôli tréningom) cíti stále unavený a ráno nevládze vstať z postele, pravidelné užívanie glutamínu pomôže tieto stavy odstrániť. Glutamín je aminokyselina, ktorá zabezpečuje ochranu a regeneráciu svalov. Po jej užití telo celkovo zregeneruje a budete sa cítiť lepšie.

Jeseň je tiež veľmi vhodné obdobie dopriať aj našim kĺbom a šľachám trochu „wellness“ v podobe kvalitnej kĺbovej výživy. Treba si uvedomiť dôležitú vec. Keď dáte kĺbom kvalitnú výživu, jej účinok budete pociťovať aj niekoľko mesiacov po dobratí. Preto jednoznačne platí – lepšia je prevencia, ako riešiť akútne problémy. Gelo 3-complex je ideálny prípravok práve aj na takúto prevenciu, keďže obsahuje okrem vysokej dávky kolagénu aj chondroitín sulfát a glukosamín sulfát – účinné látky, ktoré sa postarajú o zlepšenie pružnosti a elasticity kĺbov a pôsobia aj proti prípadným zápalom. Navyše je v práškovej forme, takže si ju stačí rozmiešať vo vode a máte o výživu postarané. 

A na záver to najdôležitejšie – čo pomáha udržiavať imunitný systém v najlepšej kondícii? Zdravá strava, výživové doplnky, regenerácia a šport – ideálne cvičenie viackrát do týždňa. Pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity, čiže aeróbny tréning v trvaní 45 minút 3 až 5krát za týždeň, je pre imunitu veľmi prospešná, aby dokázala lepšie bojovať proti vírusom a znižovať riziko respiračných infekcií. Napínanie svalov a zvýšený prietok krvi stimulujú funkciu a cirkuláciu prirodzených obranných a imunitných buniek. Ak budete cvičiť pravidelne, budete odolnejší voči vírusom a pomôže vám to, ak už ochoriete. Odporúčame náš YouTube kanál, nájdete tam ideálne cvičenia v pohodlí domova – Kompava Centrum Metflex.  

Keď správne spojíme dokopy šport a výživové doplnky, odmenou Vám bude kontinuálny, neprerušovaný tréning (z dôvodu choroby, extrémnej únavy, bolesti a zranení kĺbov), vyššie výkony, väčšia chuť do života a to najdôležitejšie – pevné zdravie a imunita