Diagnostika ako významná pomôcka ako efektívne spaľovať tuk pri cvičení

Chudnutie je téma, ktorá sa neustále dookola opakuje na internete alebo v médiach či časopisoch. Všade ponúkajú zaručené recepty na to, ako ľahko a bez námahy schudnúť. Ktoré cvičenie je pre chudnutie efektívne a ktoré nie?  Aká diéta je tá najsprávnejšia !?

Určite viete, že naše telo ako zdroj energie môže využívať buď tuky alebo sacharidy, pripadne v určitých prípadoch aj bielkoviny. Ale viete aj presne, kedy a ako využívame tieto zdroje?  Od čoho závisí, či spaľujeme tuky alebo sacharidy? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že keby naše telo využívalo ako zdroj energie prevažne tuky, nemuseli by sme mať žiadny podkožný tuk navyše a teda žiadne problémy s nadváhou? Postrehli ste, že sú ľudia, ktorí môžu „jesť koľko vládzu“ a nepriberú ani gram a naopak sú ľudia, ktorí si dajú jeden malý koláčik a hneď to vidieť na ich postave? A viete prečo to tak je? Odpovede na tieto otázky nie sú vôbec zložité a diagnostika v našom Kompava centre Metflex Vám ich všetky zodpovie.

Matematika je jednoduchá. 1 gram tuku nám poskytne 9,3 kcal energie, jeden gram sacharidov 4,1 kcal energie. Priemerný človek má vo svojom tele v pečeni a vo svaloch uložených približne 400 g sacharidov, čiže približne 1600 kcal energie. Pri intenzívnej záťaži sa toto množstvo energie minie za menej ako 2 hodiny.

Pozrime na tuky a ako príklad si zoberme chudého človeka, ktorý váži 70 kg a má 10% tuku. Zistíme, že aj takýto chudý človek má 7 kg podkožného tuku a jeho energetické zásoby uložené v tukoch sú 65100 kcal. Skúste si vypočítať, koľko kalórií by získal človek, ktorý ma 25% tuku a váži 100 kg? J

65100 kcal je zásadný rozdiel oproti 1600kcal. Každému je jasné, že energia z tukov je prakticky nevyčerpateľná. Aby ste ju vyčerpali, museli by ste odbehnúť aj desiatky maratónov za sebou. Spiroergometrická diagnostika nám poskytne presne údaje, ktoré nám povedia, pri akej intenzite telo využíva dostupné zdroje energie. Ak  chceme pohybovú aktivitu využiť na to, aby sme maximálne spálili tukové zásoby, stačí si nájsť intenzitu, pri ktorej dochádza k maximálnemu spaľovaniu tukov. Mnohí ľudia sú prekvapení, že tejto intenzite zodpovedá relatívne príjemné, „konverzačné tempo“. V priemere je to okolo 70-75 % z maximálnej intenzity. Ak budete vykonávať pohybovú aktivitu vyššou intenzitou, Váš športtester Vám síce napíše, že spálite viac kalórii, ale v skutočnosti množstvo spálených tukov bude menšie. Vaše telo začne využívať viac energiu z cukrov a menej z tukov, čiže množstvo spálených tukov nebude klesať a vy stále budete siahať po cukroch.

graf