Ako prežiť vianočné sviatky bez kíl navyše

Vianoce sú najkrajším obdobím v roku. Skoré západy slnka ponoria krajinu do tmy, ktorá nechá vyniknúť krásu ligotavých vianočných svetielok. Vzduchom sa šíri nádherná vôňa čerstvo napečených zákuskov, horúceho punču a dobrého jedla. Vianočné sviatky sú jednoducho sviatkami pokoja a blahobytu. Aby ste však v januári nestáli na váhe so sklesnutým výrazom, mali by ste sa držať niekoľkých pravidiel.

Vyberajte suroviny s rozumom

Každý z nás sa teší na vianočné dobroty. Aby sa ich konzumácia nepodpísala na vašom výzore, treba si už pri nákupe rozmyslieť, aké suroviny použijete. Skúste nahradiť tradičné suroviny menej tradičnými, zdravšími variantmi. Tu sú moje typy:

  • nahraďte majonézu v šaláte bielym jogurtom alebo kyslou smotanou
  • namiesto klasického cukru použite cukor kokosový, prípadne trstinový
  • pokiaľ je to možné, nahraďte rastlinné stužené tuky tradičným maslom
  • sladené nápoje výborne nahradí chutný minerálny nápoj hypofit alebo acidofit
  • sladkosť môže byť nie len chutná, ale aj zdravá a užitočná -kĺbový tyčinka Joint Bar výborne chutí a pritom dokonale vyživí kĺby

Zvoľte zdravšiu úpravu jedál

Počas sviatkov s veľkou obľubou vysmážame a fritujeme. Neodmysliteľnou súčasťou sviatočného stola je vyprážaný kapor, ako aj rôzne vyprážané chuťovky. Nevýhodou vyprážania je, že sa veľké množstvo použitého tuku nasaje na pripravovaný pokrm. Navyše sa pri vyprážaní používa vysoká teplota, ktoré spôsobuje tepelné zmeny tukov a vznik nebezpečných, karcinogénnych látok. Vhodnejšou alternatívou je preto pečenie, pri ktorom sa používa výrazne menšie množstvo tuku. Ak si však nedokážete predstaviť Vianoce bez vyprážaných pochúťok, voľte správne tuky (s vyšším podielom nasýtených mastných kyselín) a použite radšej nižšiu teplotu a dlhší čas. Najzdravším spôsobom úpravy jedál je varenie v pare, pri ktorom sa nepoužíva žiadny tuk a minimálne ovplyvňuje stratu živín a vitamínov. Takýmto spôsobom si môžete pripraviť či už rybu, alebo zdravú prílohu k sviatočnému menu.

Pozor na porcie!

Vianočných dobrôt sa nemusíte nadobro vzdať. Treba si však dávať pozor na to, koľko toho skonzumujete. Jednoduchým spôsobom, ako si ustrážiť veľkosť porcií, je naberať si jedlo na menší tanierik. Takýmto spôsobom uspokojíte oči plne naloženým tanierom a oklamete myseľ. Nadmerný príjem tukov vám pomôže znížiť FitChitosferín, ktorý je schopný na seba naviazať až 17g prijatých tukov a odstráni ho z vášho tela bez zbytočného ukladania.

Dodržujte svoj denný rytmus

Ak sa celý rok počas dňa stravuje v pravidelných intervaloch, prečo by to malo byť cez sviatky inak?! Dodržujte svoj zaužívaný rytmus a vyhnete sa zbytočnému prejedaniu. Ak skonzumujete viac, ako bolo treba, nevadí! Treba si len dávať pozor, aby ste si toto pravidlo nezaužívali na celé sviatočné obdobie a po dni prejedania sa vráťte k zaužívanému rytmu.

Kontrolujte si “tekuté“ kalórie

Jedlo nie je počas sviatkov jedinou neresťou. V tesnom závese sú sladené nápoje, džúsy a alkohol. Alkohol je dobrý sluha ale zlý pán. Na jednej strane pomáha s trávením jedla, no nadmerná konzumácia spôsobuje prekyslenie organizmu a bolesť hlavy. Doprajte si alkohol ako aperitív pred jedlom. Podporí produkciu žalúdočných štiav a pomôže vám s trávením. A ak to náhodou preženiete, siahnite po AcidoFite, vitamínovo minerálnom nápoji, ktorý upraví pH vášho organizmu a postaví vás opäť na nohy.

Sviatočná pohoda aktívne

Vianočné sviatky nám dávajú čas venovať sa zimným radovánkam. Lyže, bežky, guľovačka či stavanie snehuliaka?  Každá aktivita sa počíta. Pobyt na čerstvom vzduchu vás osvieži po celodennom leňošení, dodá vám energiu a pomôže spáliť nadbytočné kalórie. Aby vám vonku nebola zima, zahreje vás ThermoFit. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu zvýši vašu telesnú teplotu, prekrví končeky prstov na rukách a nohách a navyše pomáha spaľovať tuk.

Užite si najkrajšie sviatky roka v kruhu svojej. S mierou si doprajte všetko, čo vám chutí a nezabúdajte, že gaučing kilá nespáli.