Ako neporušiť novoročné predsavzatia

Nový rok je pre mnohých z nás novým začiatkom pri dosahovaní našich cieľov. Ruku na srdce, koľkokrát ste si už dali novoročné predsavzatie a nesplnili ste ho!? Viete, že novoročné predsavzatia skutočne dodrží len okolo 12 % ľudí? Aby ste aj vy boli 12 %, poradíme vám, ako neporušiť vaše novoročné predsavzatia.

#1 Tento rok budem jesť zdravšie

Skončili sa sviatky a vy ste sa rozhodli, že chcete zmeniť svoje stravovacie návyky. Na Silvestra ste si naposledy dopriali hranolčeky, vyprážaný rezeň, kapustnicu, koláče, chlebíčky,… a v polovici januára smutne hľadíte do misy zeleninového šalátu a premýšľate, ako dlho to ešte vydržíte? Neskáčte z extrému do extrému a naučte sa stravovať zdravšie ale najmä správne. Musíte si uvedomiť, že zdravá strava nie je len o zelenine, ovocí a odopieraní si akéhokoľvek bežného jedla. Je o nastavení denných porcií tak, aby v nich boli zastúpené všetky makronutrienty, základné zložky potravín, v optimálnom pomere. V prvej polovici dňa si naservírujte celozrnné výrobky (ovsené vločky, celozrnné pečivo), ktoré doplňte zdravým tukom (avokádo, kokos, kokosový olej, maslo, olivový olej,…) a bielkovinou (syr, vysokopercentná šunka, proteín). Na obed určite nevynechajte polievku! Teplá polievka v žalúdku vytvorí optimálne prostredie na strávenie tuhej stravy tým, že spustí sekréciu slín a žalúdočných štiav a rozbehne pohyb čriev. Druhý chod môže pozostávať z rýb alebo iného kvalitného mäsa, doplneného o čerstvý šalát a menšiu porciu zemiakov, ryže alebo celozrnných cestovín. Na večeru voľte ľahšie jedlá v podobe rôznych zeleninových šalátov  s kúskami mäsa, tofu, tempehu, syru, ochutené kvalitným rastlinným olejom, semienkami, orechmi alebo dresingom z jogurtu či kyslej smotany. Na desiatu si môžete dať obľúbené ovocie a chutný olovrant si môžete pripraviť z tvarohu, jogurtu, cottage syru či acidofilných mliek. Ak si ani po prečítaní tohto článku neviete poradiť s vytvorením optimálneho denného menu, my v Centre Metflex vám radi pripravíme nutričný plán na mieru.

#2 Od nového roka chudnem!

Najedli ste sa cez sviatky do sýtosti? Dopriali ste si všetko, čo máte radi? Brali ste si už piaty koláč po sebe so slovami: „ Ešte si dám jeden, však po sviatkoch chudnem!“. Aby vaše slová nevyšli na prázdno a aby vás nadšenie neopustilo hneď v januári, mali by ste postupovať nasledovne. V prvom rade je nutné zistiť, aké je zloženie vášho tela. Analýza prístrojom InBody 370S presne určí vašu hmotnosť, hmotnosť svalov a hmotnosť a percento tuku vo vašom tele. Toto je pre vás ten správny odrazový mostík na to, aby ste vedeli v čom máte zabrať. Pre zníženie telesného tuku zaraďte aspoň trikrát do týždňa kardio. Pre naberanie svalovej hmoty zase silové cvičenia. Nezabúdajte na to, že bez správnej stravy to nepôjde. Prístroj InBody vám určí, aký je váš bazálny metabolizmus, čiže množstvo energie, ktorú vaše telo potrebuje na zabezpečenie základných životných funkcií, ako aj odporúčaný kalorický príjem. Ak chcete, aby vaša hmotnosť klesala, musíte svojmu telu zabezpečiť určitý kalorický deficit. Vďaka nemu bude vaše telo na tvorbu energie prednostne využívať tuk uložený vo vašom tele a spolu s pravidelným cvičením bude váš cieľ čoskoro na dosah. Každý z nás by chcel mať svoju vysnívanú postavu čo najskôr a preto sa zbytočne púšťame do dennodenného náročného cvičenia, ktorým často nedosiahneme viac, než bolesť svalov a hnev, že sa nikam neposúvame. Nastavte si reálnejšie, ľahšie dosiahnuteľné ciele.  Ak chcete zhodiť povedzme 15 kilogramov, dajte si za cieľ, že mesačne schudnete 2,5 kilogramu. Splnenie vašich cieľov vás bude pozitívne motivovať a dodá vám chuť naďalej na sebe pracovať.

#3 Tento rok budem pravidelne cvičiť

Každý z nás má počas týždňa množstvo povinností, ktoré nie je jednoduché zladiť s cvičením. Ak ste sa však odhodlali, že budete cvičiť pravidelne, je dôležité určiť si presný harmonogram a dodržať ho. Výbornou pomôckou môže byť kalendár, na ktorom si označíte tréningové dni. Úspešne odtrénované dni si označte zelenou fajočkou. Narastajúci počet týchto značiek vás bude pozitívne motivovať. Často sa stáva, že hoci sa snažíte a na 100 % plníte svoje plány, výsledky neprichádzajú tak rýchlo ako očakávate a vaša motivácia klesá. Nesprávne nastavený tréning môže mať často úplne opačný efekt, aký očakávate. Aby vaša snaha nevyšla navnivoč, je dobré zistiť, ako pracuje vaše telo resp. váš metabolizmus. Hranice, kedy spaľujete tuk a kedy sacharidy, vám určí záťažová diagnostika – spiroergometria. Sústreďte sa na to, čo pozitívne vám cvičenie prináša – relax po práci, čas na seba samého, odbúranie hnevu či stresu, zlepšenie zdravia,… a hoci nebude vašim cieľom samotné chudnutie, pravidelný pohyb vás odmení úbytkom hmotnosti.

#4 V novom roku zmiernim svoje životné tempo

Patríte k tým, ktorí sa stále niekam ponáhľajú a nikdy na nič nemajú čas? Žijete pod neustálym tlakom aby bolo všetko pripravené správne a na čas? Viete aký vplyv má toto životné tempo na vaše zdravie? Pomocou prístroja MaxPulse zistíte, ako vaše telo vníma stres, aká je vaša stresová odolnosť, ako funguje váš autonómny nervový systém, srdce, či to, v akom stave sú vaše cievy. Výsledky z diagnostiky vám ukážu, v akom stave sa nachádza váš organizmus a či je vhodné ubrať z vášho zabehnutého tempa.  Hoci je dnešný život rýchly a stresujúci, nikdy nezabúdajte na oddych a regeneráciu. Doprajte si výdatný 7 hodinový spánok a venujte čas sebe samému.