Ako môže diagnostika pomôcť aj zachrániť život

V súčasnosti je téma zdravia veľmi aktuálna. Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o svoj zdravotný stav, svoje telo, celkovú kondíciu a zdravý životný štýl. Ak sa chcete o sebe dozvedieť viac a nechcete chodiť po lekároch, je tu aj iná možnosť. Navštívte diagnostické centrum spoločnosti Kompava, kde sa prostredníctvom zaujímavých diagnostík dozviete o sebe viac. A môžete tak predísť napríklad aj infarktu.

V nasledujúcich riadkoch sa porozprávame s odborníkom diagnostického centra – Ing. Adelaidou Fanfarovou, PhD. zo spoločnosti Kompava, ktorá pracuje v diagnostickom centre Kompava Centrum Metflex v Žiline.

  • Adelaida, povedz nám, čo si môžeme predstaviť pod pojmom diagnostické centrum Metflex?

Diagnostické centrum Metflex vzniklo v roku 2016 ako partnerská pobočka Kompavy. Boli sme prvé diagnostické centrum na Slovensku, ktoré mohli navštevovať nielen športovci, ale aj široká verejnosť. Centrum je vybavené najmodernejšími diagnostickými prístrojmi, ktoré poskytnú každému návštevníkovi čo najpresnejšie informácie, týkajúce sa jeho aktuálneho zdravotného stavu. Okrem diagnostických meraní ponúkame aj zostavenie tréningového a nutričného plánu na mieru, individuálne motivačné programy a samozrejme aj poradenstvo v športových a výživových doplnkoch od Kompavy.

  • Aké diagnostické merania v Metflex centre robíte?

V našom centre ponúkame 4 zaujímavé diagnostiky. V krátkosti každú opíšem.

  1. Najväčší záujem je o spiroergometriu, tzv. záťažový test, ktorý môžete absolvovať buď na bežeckom páse alebo na bicykli. Princípom testu je postupné stupňovanie a zvyšovanie záťaže. Po celý čas máte na tvári masku, aby sme mohli sledovať respiračné a ventilačné ukazovatele a hrudný pás na sledovanie pulzovej frekvencie. Výsledkom je kompletný protokol plný zaujímavých informácií o vašej výkonnosti, s tréningovými zónami a metabolickou trénovanosťou (teda aký zdroj energie a kedy vaše telo využíva).
  2. Druhou diagnostikou je analýza zloženia tela prístrojom InBody. Jedná sa o špičkový diagnostický prístroj, ktorý vďaka technológii bio-elektrickej impedančnej analýzy urobí detailnú analýzu ľudského tela. Dozviete sa napr. hmotnosť a % tuku v tele, hmotnosť kostrových svalov, koľko máte v tele vody, minerálov a bielkovín, aký máte obsah minerálov v kostiach, bazálny metabolizmus, úroveň viscerálneho (vnútorného) tuku a omnoho viac. V Metflex centre máme najmodernejší prístroj z kategórie diagnostických váh, ktorý garantuje presnosť merania na 99%.
  3. Ďalšia diagnostika je zameraná na zistenie stavu ciev a stresového zaťaženia pomocou prístroja Max Pulse. Prístroj pracuje pomocou plethysmografickej metódy. Z výsledkov tohto merania viete zistiť stupeň zanesenia vašich ciev aterogénnymi látkami (hlavne tukovými), pružnosť ciev, celkovú kondíciu kardiovaskulárneho systému, nábeh na arytmiu, hladinu telesného a mentálneho stresu, a taktiež vašu stresovú odolnosť.
  4. Ešte ponúkame kľudovú spirometriu, čo je základná metodika na vyšetrenie pľúcnych funkcií – vitálna kapacita pľúc, úsilný výdych, rezervný objem nádychu a výdychu. Jednoduchou diagnostikou tak zistíte, v akom stave máte svoje pľúca.

  • Ako záujemci využijú výsledky z týchto diagnostík?

Keďže každá jedna diagnostika ponúka záujemcom vo výsledkoch množstvo cenných údajov, máme tak aj široké možnosti využitia. Napríklad pri spiroergometrii sa dozviete: aké sú vaše limity, kedy budete mať tréning efektívny a kedy sa môžete pretrénovať. Kedy vám telo spaľuje v tele tuky a kedy už sacharidy – toto je zásadná vec pri zdravom chudnutí. Častokrát ľudia nevedia ako majú správne trénovať, aby chudli alebo sa výkonnostne zlepšovali, a práve spiroergometria im tieto údaje poskytne.

Vďaka diagnostike InBody získate reálnu predstavu o tom, v akom stave sa nachádza váš organizmus. Čo môžete na sebe zlepšiť, aby ste boli zdravší a krajší, či na ktoré telové partie sa máte zamerať. Častou chybou je, že pri miernej nadváhe si ľudia myslia, že je to ešte v poriadku. Vypočítajú si BMI a tým sa riadia. Mnohí ani netušia, že BMI je len jeden ukazovateľ. Môžeme vedľa seba postaviť dvoch ľudí, ktorí budú mať rovnaké BMI a jeden bude chudý a svalnatý a druhý bude už mierne obézny, lebo najväčšiu časť jeho hmotnosti tvorí tuk a nie svaly. Tiež sa stáva, že si chudý človek myslí, že nemusí nič robiť a pritom ani netuší, že trpí sarkopenickou obezitou. Z výsledkov merania Max Pulse vďaka zisteniu stupňa zanesenia ciev vieme predísť ďalšiemu zužovaniu ciev, čo má za následok zníženie prietoku krvi, nedokrvenie príslušného orgánu a môže viesť k infarktu myokardu alebo náhlej cievnej príhode. Môžeme teda odhaliť počiatočné štádia aterosklerózy, kedy ešte nenastúpili jej zreteľnejšie prejavy. Odhalíme nábeh na arytmiu a ako vaše zdravie ovplyvňuje stres. Z výsledkov viete zistiť, či nemáte nastavený príliš náročný tréning, zaradenej málo regenerácie alebo potrebu zvoľniť pracovné tempo. Aby som to zhrnula – jednoduchou a bezbolestnou diagnostikou môžete okamžite získať informácie o svojom zdraví a vďaka ním predísť vážnejším komplikáciám.

  • Akí ľudia k vám chodia najčastejšie?

V prvých rokoch od otvorenia centra chodili na diagnostiky hlavne profesionálni a hobby športovci – bežci, cyklisti, triatlonisti, plavci. V posledných rokoch k nám chodia čoraz častejšie aktívni ľudia, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl. Mnohí chcú zistiť, či sú zdravotne v poriadku a či by mohli niečo zlepšiť – napr. ako majú správne trénovať alebo ako majú správne chudnúť. Škála záujemcov o diagnostiky sa stále rozrastá. Pribudli kolektívne športy (basketbal, volejbal, hádzaná, hokej) a mali sme v centre aj zjazdového lyžiara, krasokorčuliarku, boxera, fitnes trénera či ultra-turistu. Dokonca u nás boli aj naši známi paraolympionici a držitelia paralympijských medailí, s ktorými máme výbornú spoluprácu a ktorých Kompava podporuje. Mali sme tu 72-ročnú pani aj 144-kilového pána. To len dokazuje, že naše centrum je určené naozaj pre všetkých.

  • Komu odporúčaš návštevu Kompava centra Metflex?

Všetkým, ktorí sa chcú o sebe a hlavne o svojom zdraví dozvedieť viac, chcú vo svojom živote niečo zlepšiť, niekam sa posunúť, niečo dosiahnuť. Je jedno, či ide o chudnutie, efektívny tréning, zdravý životný štýl, prevenciu, či zvedavosť. Radi poradíme každému a všetci sú v našom Metflex centre vítaní.

  • A zaujímavosť na záver?

Podporujeme športové kluby, chodievame na rôzne športové akcie v blízkom okolí, ponúkame možnosť spraviť diagnostiky aj vo firmách, ponúkame rôzne zľavy a výhody pre pravidelných návštevníkov. Nájdete nás v blízkom centre Žiliny, vedľa Mestského úradu a oproti vjazdu do obchodného centra Aupark (ten ponúka aj bezplatné parkovanie). A na záver všetkým odkazujem, že sa teším na vašu návštevu v diagnostikom centre Kompava Metflex 😊

Ing. Adelaida Fanfarová, PhD.
Asistent diagnostického centra a výživy